Тъй като търсенето и цените на електроенергията продължават да се покачват, хората започват да търсят възобновяеми енергийни източници за своите нужди от енергия. През последните години слънчевата енергия се превърна в популярен възобновяем източник на енергия, поради спадащите си разходи и подобряване на ефективността на соларните панели.
Слънчевата енергия е използването на слънчева енергия от различни технологии, чрез улавяне на топлината, излъчвана от слънцето. Фотоволтаичната система е инсталация, която генерира електричество, чрез използване на слънчевата енергия. Типичната слънчева система се състои от слънчеви панели (които поглъщат слънчевата светлина и са познати и като соларни панели), инвертор (който преобразува постоянен ток в AC), батерии (за съхраняване на допълнителната генерирана енергия), мрежова кутия и баланс на системите (проводници, гайки и т.н.). Фотоволтаичните електроцентрали се предлагат в различни размери, като най-често те са с мощност под 30kW, когато са свързани с електропреносната мрежа.
Като цяло фотоволтаичните системи могат да бъдат разделени на три типа:
-
Мрежова фотоволтаична система
-
Хибридна фотоволтаична система
-
Автономна фотоволтаична система
Мрежовата фотоволтаична система или свързана с мрежата фотволтаична система е най-разпространената фотоволтаична енергийна система, която е свързана към дома и към традиционната електрическа мрежа. Този тип фотоволтаична енергийна система не включва акумулаторна батерия.
Мрежовата фотоволтаична система е може би най-компромисният вариант измежду видовете фотоволтаични системи. При този вид фотоволтаични системи слънчевата енергия, генерирана от слънчевите панели, се консумира моментално от всички уреди. В случай, че слънчевата енергийна система генерира повече енергия, отколкото консумира домът, излишната мощност може да бъде продадена обратно на електропреносното дружество по схема, известна като нетно измерване и след подписване на договор между ЕРП-то и собственикът на Мрежовата фотоволтаична електроцентрала. Когато слънчевата енергийна система не произвежда достатъчно мощност, балансовата мощност, изисквана от уредите, се изтегля от електрическата мрежа.
Този тип система изисква соларни панели, кутии за окабеляване и разединители и инвертор. Освен това трябва да сключите споразумение за взаимно свързване с местното електроразпределително дружество.
Предимства на мрежовата фотоволтаична система са:
-
Ниска начална цена - закупуването на фотоволтаична система за Вашия дом може да бъде много скъпо, но свързаните с мрежата системи са много по-евтини, тъй като използват по-малко оборудване от другите видове слънчева енергия на покрива.
-
Ниска стойност на поддръжка - оперативните разходи на свързаните с мрежата системи са много ниски. Слънчевите панели имат 20 до 25 години гаранция.
-
Висока надеждност - мрежовата система е проста и няма престой (без електричество).
-
Гъвкавост - имате възможността да проектирате Вашата система с алтернативен източник на енергия и източник на полезност. По този начин можете да промените системата, за да отговори на вашите нужди в бъдеще.
Недостатъци на мрежови фотоволтаични системи
Недостатъкът на този тип слънчева енергийна система е, че когато слънцето залезе, вие не можете да използвате енергията, която произвеждат слънчевите панели. Това може да се случи и ако електрическата Ви мрежа не работи; Вашите слънчеви панели също ще бъдат изключени автоматично, оставяйки Ви без енергия. Това определено ще повлияе на ежедневието Ви.