Как работят соларните панели? Трудно ли е да се изгради фотоволтаична система?


Как работят фотоволтаичните системи?

 
Когато слънцето огрее слънчевата клетка, възниква електрическо напрежение между предната и задната част на клетката. Горната страна на слънчевата клетка се зарежда отрицателно, а долната страна става положително заредена, генерирайки постоянен ток. Тъй като всяка отделна слънчева клетка може да генерира само малко количество ток, слънчевите клетки са свързани последователно към слънчеви панели. За да се използва генерираното електричеството, трябва да има инвертор, който преобразува прав ток в променлив. След това променливият ток се изпраща към електрическата централа на къщата и вече може да се използва в домакинството. Ако има батерия, тя се зарежда през деня от инвертора и съхранява произведения ток, до момента в който фотоволтаичната система не може да произвежда толкова енергия, колкото Ви е нужна ( през нощта или при лоши метеорологични условия).

 
Основните фактори колко ще произвеждат Вашите соларни панели, зависи от:
 
  • Метеорологични условия
Времето, температурата и слънчевата радиация, където живеете, влияят върху това колко електричество могат да произведат вашите слънчеви панели.
  • Посока
Покривите с южно изложение произвеждат най-много слънчева енергия, ако покривът Ви гледа на запад или изток, производството ще бъде с около 15% по-малко. Ние от Solar Vision не препоръчваме соларни панели на север.
  • Ъгъл на покрива
40-45 градуса ъгъл на покрива дава оптимален ефект, но наклон от 30-60 градуса също работи добре.
  • Сенките
Сенките са най-лошият вариант за соларните панели, но със система, която е оптимизирана правилно, дори сенчестите покриви могат да произвеждат максимално електричество.
  • Обекти
Комини, покривни прозорци, вентилационни люкове или пожарни стълби може да изискват фотоволтаичната система да бъде проектирана в няколко по-малки секции.
  • Ефективност на слънчевите панели
 
Най-ефективните слънчеви панели са монокристални, които имат ефективност около 15-22 процента.
 
 
Изключително лесно е да поддържате Вашите слънчеви панели
 
  • Слънчевите клетки са издръжливи и лесни за поддръжка. Веднъж монтирани фотоволтаичната система не се нуждаят от поддръжка.
  • Не е необходимо да почиствате соларните панели. В България вали достатъчно, за да не е необходимо да почиствате панелите си.
  • Не е нужно да изчиствате от листа -Конструкцията се монтира под ъгъл и слънчевите клетки са хлъзгави. Това означава, че листата лесно се издухват и не остават по соларните панели.
  • Не е необходимо да премахвате снега от фотоволтаичната система. Наклонът и гладкият материал на слънчевите панели помага снегът бързо да се свлича от тях.

Слънчевите панели по принцип не изискват поддръжка, защото нямат движещи се компоненти, които могат да се счупят. Нашите соларни панели са с най-високо качество и гаранция за ефективност от 25 години.

Прочети още